.

رشتۀ روابط بین‌الملل و دیپلوماسی یکی از رشته‌های مهم علوم انسانی است. این رشته برای فهم و شناخت نظريه‌هاي روابط بين الملل، مباني و عناصر تأثيرگذار بر روابط دیپلوماتیک و سياست خارجی، تصميم‌گيري و رفتار كشورها در عرصۀ بین‌الملل مؤثر و تأثیر گذار است. دیپارتمنت روابط بین‌الملل و دیپلماسی هم‌زمان با تأسیس پوهنځی حقوق و علوم سیاسی به تاریخ ۱۳۹۱/۰۷/۱۲ تأسیس و تا کنون چند دوره محصلین خود را سند فراغت داده است.

دیدگاه 

دیپارتمنت روابط بین‌الملل تلاش می‌نماید تا در آیندۀ نزدیک به بهترین و شاخص‌ترین مرکز آموزش و تدریس روابط بین‌الملل در سطح کشور و  منطقه تبدیل شود.

مأموریت

دیپارتمنت روابط بین‌الملل با ارائۀ برنامه‌های آموزشی با کیفیت و مدرن ، تربیت دانشجویان برتر در عرصۀ روابط بین‌الملل و با تولید کتاب‌ها و مقالات تحقیقی و برگزاری سمینارها تلاش می‌نماید سهم خود را در انکشاف جامعه و دولت  ادا نماید.

ساختار مضامین و کریدت‌های دورۀ تحصیلی لیسانس

دورۀ تحصیلی لیسانس چهار سال می‌باشد و محصل مؤظف است تا در این دوره حد اقل ۱۳۶ کریدت درسی را با موفقیت تکمیل نماید. شرح و شاخص‌های مضامین در جدول زیر نشان داده شده است: 

مضامین اساسی مضامین تخصصی مضامین اختیاری و پوهنتون‌شمول مضامین کار عملی و منوگراف مجموع
تعداد مضامین تعداد کردیت فیصدی تعداد مضامین تعداد کردیت فیصدی تعداد مضامین تعداد کردیت فیصدی تعداد مضامین تعداد کردیت فیصدی تعداد مضامین تعداد کردیت فیصدی
۲۰ ۴۱ ۲۸٪ ۳۸ ۷۶ ۵۱٪ ۲۱ ۲۱ ۱۴٪ ۳ ۱۰ ۷٪ ۸۲ ۱۴۸ ۱۰۰٪

 

نوت: شایان تذکر است که از جمع (۸) مضمون اختیاری رشتۀ علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، محصل مکلف است به تعداد (۴) کریدت را در جریان تحصیل تکمیل نماید.

د حقوق او سیاسی علومو اړیکو چینل

زم زم د لوړو زده کړو مؤسسه، لوړو پوړیزې ودانۍ، گردیز ښار، پکتیا، افغانستان.

۹۳-۷۹۸-۲۱۲-۲۱۲ (+)

info@zamzam.edu.af

Social Info

د نوم لیکنې لارښود

             موږ سره یوځای شئ ترڅو غوره وي.

                       زم زم د لوړو زده کړو مؤسسه

        د لا زیاتو معلوماتو لپاره لاندې لینک باندې کلیک وکړئ.

نور یی ولوله

مؤسسۀ تحصیلات عالی افغانستان در آموزش و تربیت تصمیم‌گیران، سیاست‌گزاران و کارآفرینان متخصص و متعهد در کشور از طریق تدریس، تحقیق و عرضۀ خدمات نقش فعال و تأثیرگذاری دارد.